PLC – RTU – HMI – SCADA

PLC SİSTEMLERİ

PLC, üretim süreçlerinde maksimum hız ve verimlilik sunar ve yüksek performans, düşük maliyet ve esneklik gerektiren basit ve karmaşık çok sayıda otomasyon ihtiyacı için ideal bir çözümdür. Ölçeklenebilir mimarisi ile PLC yatırımınızı güvence altına alır. Tek bir kontrol sistemi, kullanıcı dostu yapısı, kolay konfigürasyonu ve geniş iletişim olanakları ile birden fazla veri yolunun yönetilmesi PLC’nin müşterilerimize sağladığı diğer önemli avantajlardır.Başta SIEMENS olmak üzere ABB, VIPA, OMRON, MOELLER, WAGO, PHOENIX CONTACT, GE FANUC, ALLEN BRADLEY, DELTA, FATEK, LS, PANASONİC, VIGOR, CROUZET, KINCO, CLICK, GMTCNT gibi PLC ler programlanır.

RTU SİSTEMLERİ

RTU; küçük, sağlam ve akıllı bir bilgisayar özelliği ile merkezi SCADA sisteminin, pasif özellikteki saha ekipmanları ile haberleşmesinde kullanılır. Uzak alandaki proses ekipmanını kontrol etmek, ekipmandan veya sensörlerden veri toplamak ve bunları merkezi SCADA sistemine göndermek RTU’nun görevlerini oluşturur. Bu yönüyle tek başına bir veri toplama ve kontrol etme cihazı olarak adlandırılabilir. Oluşan alarmları merkeze veya ilgili kişilere göndermek de yine RTU’nun birincil görevleri arasındadır.

HMI ve SCADA SİSTEMLERİ

SCADA (Denetleyici Kontrol ve Veri Toplama) sistemi temel olarak insan-makine arayüzleri (HMI), ana bilgisayar ve istemci bilgisayar sistemleri, uzak terminal üniteleri (RTU), DCS ve PLC’ler, çeşitli iletişim yapıları ve farklı enstrümanlardan oluşur. HMI, operatöre işlem verileri sağlayan ve böylece operatörün işlemi izlemesine ve kontrol etmesine izin veren arabirimdir. RTU, işlemdeki sensörlerle bağlantı sağlayan, sensör sinyallerini dijital sinyale dönüştüren ve bu sinyalleri sisteme akış yönünde gönderen birimdir. PLC, benzer işlevleri yerel olarak gerçekleştiren yapılandırılabilir ve esnek bir saha cihazıdır. Tüm denetim, kontrol ve izleme amaçlı görsel bir kontrol platformu olarak oluşturulan SCADA, yukarıda belirtilen alt sistemlerle birlikte bir veya daha fazla ağda bulunabilir. Bu yapı, SCADA’nın proses verilerine hızlı ve kolay erişilmesini sağlar ve olası hatalara karşı önlem alınmasına yardımcı olur. Bir dizi sistemi kapsayan tüm kontrol mimarisi DCS’ler üzerinden SCADA’ya aktarılabilir; türbin ve kazan kontrolü, soğutma sistemleri kontrolü, kömür taşıma hattı, şalt sahası ve MCC panellerinin izlenmesi, kondenserin kontrolü ve bir elektrik santralindeki gazların analizi vb. bir çok prosesin izlenmesi ve kontrolü için geliştirilmiş ölçeklenebilir bir çözümdür.

MARKALARIMIZ